FOKKER DR. 1 TRIPLANE

zpět

Výrobce: REVELL

Další údaje: plast, 1:72

Cena: cca 200 Kč

Popis:
V roce 1917 získávali spojenci nad Němci často vzdušnou převahu. Bylo to díky jejich dvěma letadlům - trojplošníku Sopwith a letadlu Nieuport Scout. Jako odpověď vyvinuli němečtí inženýři trojplošník Fokker Dr.1. Ten se měl původně do velké míry inspirovat právě těmito letadly a jejich vlastnostmi. Anthony Fokker pověřil svého vrchního designéra Reinholda Platze navržením trojplošníku s místem pro jednoho člověka. Platz ale Sophwith do detailů neznal, a tak navrhl svůj vlastní originální letoun. Dva prototypy byly doručeny k Richthofenově jednotce Jagdgeschwader I v Courtrai v srpnu 1917 a velmi se osvědčily. Pro tuto bojovou jednotku byly tedy hned objednány další Fokkery Dr.1. Počáteční problémy a příčiny poruch byly brzy nalezeny a opraveny, a tak se stal Fokker Dr.1 vynikajícím německým pomocníkem, který byl proslaven hlavně právě Manfredem von Richthofenem (nebo spíše letoun proslavil jeho?) v jeho skupině nazývané také Létající cirkus - jejich Fokkery byly zářivě červené. Manfred von Richtofen létal se strojem číslo 425/17, ve kterém také, po 80 vítězstvích, 21. dubna 1918 zahynul. S těmito stroji se kromě jiných proslavil i Manfredův bratr Lothar. Stroj byl poháněn motorem Le Rhöne nebo podobnými. Maximální rychlost byla 164 km/hod. Vyzbrojen byl dvěma zabudovanými kulomety Spandau.

Revell patří mezi dražší firmy, ale může si to dovolit. Jeho modely jsou povětšinou precizně provedené a nejinak tomu je i v případě tohoto německého mistrovského kousku z první světové války. Krabice obsahuje něco málo přes 30 kousků, což není nijak závratné číslo. Vezměme však v úvahu malou velikost letadla a zjistíme, že pro měřítko 1:72 těch 30 trpaslíčků úplně stačí. Navíc jednu z nejdůležitějších částí model vlastně ani neobsahuje, tu si doplníte sami a to je na modelování právě jedna z nejhezčích činností. Jedná se o ovládání křídel, které můžete vytvořit z nitě nebo i z jiného vhodného materiálu. Spojů je zde opravdu dost (tím ale nemyslím, že by se snad dalo s křídly nějak pohybovat - točí se jenom, jak už to bývá, vrtule).
Krabice nabízí dvě možná nabarvení spolu se dvěma odpovídajícími variantami polepení - buď stroj, se kterým létal Manfred von Richthofen nebo stroj jeho bratra Lothara. Nabarvit si ho ale můžete samozřejmě úplně jinak.

Jak jsem řekl, Revell odvádí kvalitní práci, takže i u tohoto modelu jsem se nesetkal s nějakými většími problémy, kdy by do sebe dva kousky přesně nezapadaly nebo kdy by díl nebyl dostatečně dobře vylisován. Za první světové války těch letadel nebylo tolik jako později a jestli si chcete nějaké slepit, Fokker Dr.1 je jedno z nejslavnějších, ne-li nejslavnější vůbec.

zpět