WWI GERMAN HEAVY WEAPONS SET

zpět

Výrobce: HÄT

Další údaje: plast, 1:72

Cena: cca 350 Kč

Popis:
HäT je významná firma, která nabízí množství figurek, některé jsou z její vlastní tvorby, jiné převzala od starších firem. Kvalita je však většinou na vysoké úrovni, jako tomu je i u této sady. Její nevýhoda byla již zmíněna, pokud jste si všimli, je to cena. Přece jenom je trochu vyšší než bývá zvykem. Ale pro modeláře zabývající se obdobím první světové války bych přece jenom měl jedno doporučení - tuto sadu nesmíte opominout.
Ona ta cena je totiž přiměřená obsahu. Lepší mít takovou spoustu figurek za vyšší cenu, než jich mít čtvrtinu za cenu pouze poloviční. Sada obsahuje čtyřikrát 18 figurek německých vojáků, psa, granátomet a minomet (vše čtyřikrát). Takové množství se jen tak nevidí, pokud třeba stavíte diorámata, můžete z této sady čerpat materiál mnohokrát.

Jednotlivé figurky můžete vidět vyfocené po kliknutí na obrázky okolo. Jsou zde klasičtí vojáci s puškami, odlehčenými kulomety, stojící i ležící, hodí se určitě i sniper. Dva vojáci obsluhují těžký kulomet (zde je nutno trochu lepit - podstavec kulometu). Mezi netradiční figurky bude asi patřit dvojice s plamenometem, jeden "metá plameny" a druhý nese na zádech plyn, zde bude možná trochu obtížnější spojit konec hadice jednoho vojáka s druhým, nutno doplnit nějakým tmelem či podobně, aby plast plynule navazoval.
Kromě těžkých kulometů či zmiňovaného plamenometu obsahuje sada ještě další dvě zbraně, které krabici dávají její název. Jedná se o granátomet a minomet, klasické zbraně zákopové války, které jistě najdou své využití. Jeden granátomet je vlastně puška, která se musí pevně připevnit k zemi, a ze které se odpalují granáty. Z minometů je zde 7,6 cm minomet s obsluhou. Dále vidíme také model 1916 granátometu, který je ovšem tak nějak napůl udělaný - není v něm nabitý celý granát, ale jenom jeho část, lepší tedy to uřezat celé, jako nenabitý, nebo si vytvořit vlastní z něčeho jiného.

Figurky jsou z měkkého plastu, který se špatně brousí, ale výborně řeže. Potíž je v tom, že některé součástky se v krabici ohnuly, třeba nohy od podstavce kulometu. Těžko se narovnávají do správné polohy, protože měkký plast se vždy ochotně vrátí opět do své původní (zkřivené) polohy.
Figurky jsou samozřejmě (naštěstí) nenabarvené, to čeká na vás. Lepí se zde jenom trochu - podstavec ke kulometu, minomet (jenom dvě části do sebe zapadající), případně dvojice vojáků patřící k sobě (plamenomet či kulomet). Ke kvalitě tvarů figurek bych možná jenom podotknul, že helmy se mi zdají u některých vojáků až příliš velké.

Celkově se jedná o velice povedenou sadu figurek, jejíž výjimečnost tvoří kromě velkého množství figurek (a každá z nich je v sadě čtyřikrát) hlavně zbraně jako jsou granátomety a minomety, na které jinak v podobných sadách moc často nenarazíte.

zpět