MkIV "FEMALE" WW1 TANK

zpět

Výrobce: EMHAR

Další údaje: plast, 1:72

Cena: cca 200 Kč

Popis:
(články MkIV male a MkIV female jsou shodné, liší se pouze ilustračními fotografiemi)
Zpočátku byla tato vozidla označována krycím názvem water tanks (cisterny), zkrácené pojmenování tank nakonec pásovým obrněným vozidlům zůstalo. Prototyp Mark I (Mother - více v příslušném článku na těchto stránkách) byl následován dalšími typy MkII a MkIII, byly určeny hlavně na testování a trénování. V boji byl poprve použit Mark IV, nejvíce známá je potom bitva u Cambrai 20. listopadu 1917. Jeden typ se označoval male, protože byl vyzbrojen dvěma šestilibrovými kanony, druhý female, jeho výzbroj byly kulomety. Oba druhy měly také kulomet v kopuli řidiče. Zpočátku se používaly kulomety Lewis, později se začal vyrábět nový druh Hotchkiss.
Mk IV měl kapacitu nádrže 318 litrů, což mu umožňovalo dojezd okolo 56 kilometrů. Maximální rychlost byla necelých 6 km/hod, tank byl poháněn motorem Daimler. Od starších typů se Mark IV odlišoval použitím 13 mm pancéřového plechu, externí palivové nádrže nebo třeba vylepšením výfukového systému. K vozidlům byl též připevňován dřevěný trám, přes který v případě potřeby tank přejížděl, jestliže uvázl v bahně. Tanky také vozívaly "otepi" dříví (více než tunové), které shazovaly před sebou do zákopu, aby ho mohly snadněji překonat.
Bylo vyrobeno více než 1200 vozů, z toho asi 400 typu male a zbytek female. Velké množství tanků bylo ukořistěno Němci, kteří překreslili kamufláž a používali je opět proti spojencům. Němci tak používali více tanku MkIV než vlastních A7V.
Mark IV vážil 28 tun. Dlouhý byl přes 8 metrů, široký 3,25 metru a vysoký téměř 2,5 metru. Jeho posádku tvořilo většinou 8 mužů.

Fotky složeného modelu "v akci" naleznete na těchto stránkách v sekci o diorámatu Cambrai 1917. Model to není ideální, naleznete pár technických nepřesností, které je nutno mírně opravit, jinak budeme mít se stavbou problémy. Týká se to hlavně železných nosníků na vršku tanku, které jsou nasměrovány na opačnou stranu, nicméně není to nic závažného. Na pravé straně této stránky vidíte nálepky, které mi po sestavení tanku zbyly. Protože jsem stavěl dioráma s námětem Cambrai 1917, použil jsem klasické barvy a nálepky - myslím tím britskou variantu. Protože ale, jak bylo zmíněno, Němci poškozené či z jiných důvodů opuštěné tanky často ukořistili, jsou v nálepkách zahrnuty i německé varianty. Ty byly v pozdějších měsících války dost časté.
Model se neskládá z extra malých částí, z čehož vyplývá, že není ani příliš složitý na sestavení, jedná se zhruba o 50 kousků na slepení. Trám, který je vidět na obrázku, jsem si vyrobil sám z balzy.
Ač můžeme tomuto modelu určitě pár věcí vytýkat, není to nic, co by se nedalo překousnout. Když přičteme fakt, že tyto tanky (jako vůbec všechny náměty z první světové války) skoro nikdo nedělá (resp. Mark IV dělá zatím pokud vím JENOM Emhar), je jisté, že se při svém počínání nakonec s tímto kousek každý (kdo se zajímá o WWI) setká.

zpět